+18 هذه المنتجات مخصصة لعمر مافوق 18 لتأكيد العمر والموافقة اضغط على موافق This category is dedicated for adults kindly confirm you are above 18 to continue OK - موافق Cancel - إلغاء
Menü

Blue Butterfly Pea (mavi Çay)

18,00 USD
18,00 USD

Tayland’ın kuzey bölgesindeki dağlık alanlarda yetişen Mavi Kelebek Sarmaşığı (Blue Butterfly Pea) orkide bitkisi çiçeklerinin güneşte kurutulmasıyla elde edilmiştir. Hem bitkisel çay olarak içilip hem de doğal yemek boyası olarak Güney Doğu Asya mutfağında yaygın olarak tüketilmektedir. Mavi Sarmaşık Çiçeği, Hindistan’da alternatif tıp kapsamında vücudu atıklardan ve stresten arındırmak üzere uzun zamandır kullanılmaktadır. Kısa adıyla Mavi Çay, orkide aromasıyla beraber pirinç tadı sunar. İçinde hiçbir katkı olmadan demlendiğinde masmavi bir renk verir. İsteğe göre bir dilim limon ya da limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz. Limon ya da herhangi bir asidin mavi çayın rengini maviden pembeye/mora çevirdiğini gözlemleyebilirsiniz. Dilerseniz farklı çaylarımız ile harmanlayarak kendi denemelerinizi yapabilirsiniz.

İçindekiler: Mavi Kelebek Sarmaşığı Çiçeği (Blue Butterfly Pea Flower)
Hazırlama önerileri: 79 °C – 85 °C sıcaklıktaki 250 ml suya 1 – 2 çay kaşığı eklenerek 4-5 dakika demlenmesi önerilir. Aynı çay 2 defa demlenebilir. Demleme sonrası çok koyu bir mavi elde ederseniz üzerine sıcak su ekleyerek rengini ayarlayabilirsiniz.

Net: 50 gr
Servis sayısı: Ortalama 35 fincan

Ice Butterfly Latte Nasıl Hazırlanır?
Mavi sarmaşık çiçeğinizi normal çaylar gibi demleyerek içebileceğiniz gibi aşağıdaki gibi soğuk çay olarak içebilirsiniz.
Öncelikle 200 ml suyu kaynama sıcaklığına kadar kaynatın.
Kaynamayı durdurdukran 1-2 dakika sonra (bu sırada suyunuz biraz soğuyacaktır ve ideal sıcaklığa gelecektir) 5-6 g mavi sarmaşık çiçeğini suyun içine bırakarak 4 dakika demleyin. Soğuk içeceklerde tat almamız azaldığı için, bu içeceği hazırlarken normalden daha yoğun bir demleme yapıyoruz. Yani daha az su ve daha çok çay kullanıyoruz.
Demleme sonunda mavi kelebek çiçeklerini sudan çıkarıyoruz ve su hala sıcakken içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırıyoruz.
Son olarak elimizdeki suyun 1/3’ü kadar buz ve 1/3’ü kadar soğuk süt ilave ediyoruz. Biz genelde vegan seçenek olarak hindistan cevizi sütü tercih ediyoruz.
Soğuk içeceğimiz hazır, afiyet olsun.
Eğer üstteki tarifte buz yerine, aynı oranda sıcak su ilave ederseniz normal latte hazırlamış oluyorsunuz.

Blue Butterfly Pea Flowers, bazen hatalı olarak Mavi Matcha olarak da anılmaktadır. Matcha, kaliteli yeşil yapraklarından özel işlemler ile elde edilen bir çay çeşididir. Blue Butterfly ise farklı bir bitki ailesinden elde edilen, görüntü, tat, içerik ve diğer herhangi bir konuda matcha ile ilişkisi olmayan bir bitkisel çaydır.

Blue Latte hazırlanışının videosu için tıklayın..

Mavi Kelebek Sarmaşığı Çiçeği nedir?

İngilizce adıyla Blue Butterfly Pea veya kısa adıyla Mavi Çay, Güney Asya’da yüzyıllardır Clitoria bitkisinden elde edilen bir çaydır. Camelliea Sinensis bitkisinden elde edilen veya bitkisel çaylardan elde edilen, genellikle kahverengi ve açık yeşil dem renklerinden çok farklı bir dem rengine sahip bu bitkisel çay, ismini çiçeklerinin mavi renginden almaktadır. Hiçbir katkı olmadan bu renge sahip olan mavi çay (blue butterfly pea), gene kuvvetli rengi sebebiyle kozmetik alanında da kullanmaktadır. Mavi çay, çok uzun yıllardır Bali, Malezya, Tayland ve Vietnam kültürlerinin bir parçası olmuşlardır. Ayrıca gene sahip olduğu özelliklerden dolayı Tulsi çayı gibi Ayurveda’nın da bir parçası olmuştur.

Mavi çay, içinde demlendiği suyun pH (asitlik) derecesine bağlı olarak renk değiştirmektedir. Bu yüzden demledikten sonra Mavi Sarmaşık Çiçeği Çayınıza limon suyu eklemeniz durumunda rengi çok hızlı bir şekilde maviden mora dönmektedir.

Mavi Kelebek Çiçeğinin Faydaları neler?

Mavi çay olarak da bilinen Mavi Kelebek Çiçeğini tek başına demleyerek içebileceğiniz gibi tatlılarınızı ve içeceklerinizi renklendirmek için de kullanabilirsiniz. Bioflavonoid’ler bakımından zengin olan mavi çayın, saç ve cilt tazelenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca stresi azaltmaya ve sakinleşmeye yardımcı etkileri olduğu da bilinmektedir.

Boyutlar (cm)
8 x 8 x 8
Ağırlık (Kg)
0.25
Benzer ürünler
Nar Çiçeği 100 Gr
6,00 USD
6,00 USD
Kuşburnu Meyvesi 500 gr
7,50 USD
7,50 USD
Altın Otu Çayı
7,50 USD
7,50 USD
Ihlamur Yaprak
12,50 USD
12,50 USD
Sinameki Çayı
5,00 USD
5,00 USD
Isırgan Otu
6,79 USD
6,79 USD
Kiraz Sapı
4,00 USD
4,00 USD
Papatya çayı
7,00 USD
7,00 USD
Ekinezya Çayı
4,00 USD
4,00 USD
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.