+18 هذه المنتجات مخصصة لعمر مافوق 18 لتأكيد العمر والموافقة اضغط على موافق This category is dedicated for adults kindly confirm you are above 18 to continue OK - موافق Cancel - إلغاء
Menü
Bal ve önemi
06.09.2022

Bal ve önemi

İşlevsel gıdalar olarak arı ürünlerinin faydaları

Arı ürünleri, antik çağlardan beri saflığını koruyan, günümüzde en çok tüketilen doğal ürünlerden biri olarak kabul edilmektedir. İnsanlar, karmaşık yapıları nedeniyle, kimyasal bileşimlerinde ve biyolojik sistemler üzerindeki etkilerinde, duyusal özelliklerinde bile onları taklit edememişlerdir. Öyleyse, fonksiyonel gıdalar olarak arı ürünlerinin faydalarını ve avantajlarını tanıyalım:

Tatlım

Bitkilerin çiçeklerinden veya bitkilerin canlı kısımlarından arıların topladığı nektardan üretilen tatlı şuruptur. Daha sonra bal arıları biyolojik olarak bileşimini değiştirir, bal peteğinde depolandıktan sonra olgunlaşmasının doğrudan bir sonucu olarak balın rengi koyu kahverengiye döner.

Çiğ bal

45 °C'den yüksek sıcaklıkta ısıl işlem görmemiş ve 0,3 mm'den büyük filtrelerle süzülmüş bal, ham bal olarak kabul edilir.

Ham balın işlem görmemesi tercih edilir, bunun yerine peteğinden çıkarıldıktan sonra olduğu gibi tüketilmelidir, öyle ki:

 • Pastörize edilmemiş.
 • Polen tutmaya aday değil.
 • Pastörizasyon: Balı 60-80 °C'ye kadar ısıtmak.
 • Filtrasyon: Balda doğal olarak bulunan enzimlerin, vitaminlerin ve antioksidanların bir kısmının kaybına neden olur.
 • Ham bal sterilize edilmediği veya filtrelenmediği için besin değerini korur.
 • Ham bala herhangi bir işlem uygulanmadığı için kristalleşme ve granül görünümü görebiliriz ve bu normaldir.
 • Balın kristalleşmesi yalnızca fiziksel bir değişimdir ve tüketimini etkilemez.
 • Polen, propolis, mum parçaları gibi bazı maddeler kristalleşmeyi hızlandırır.

Balın kimyasal içeriği

Bal, doğada en karmaşık karbonhidrat içeriğine sahip besindir.

 • Balın kuru ağırlığının %95-97'si kompleks karbonhidratlardan oluşur.
 • Fruktoz ve glikoz baldaki şeker içeriğinin %75'ini oluşturur.
 • Ayrıca, %10-15'i oluşturan birden fazla karbonhidrat ve diğer karbonhidratları içerir.
 • Prebiyotik etkiye sahip inülin ve fruktooligosakkaritler içerir.
 • Balın sıvı içeriği yaklaşık %17,7'dir.
 • Fenolik asitler ve flavonoidler baldaki en güçlü antioksidanlar arasındadır.
 • Proteinler, amino asitler.
 • Glikoz oksidaz ve katalaz enzimleri de biyolojik olarak önemli antioksidan enzimlerdir.
 • Askorbik asit (C vitamini).
 • (B) grubunun bazı vitaminleri.
 • Karotenoidler (antioksidanlar).
 • Alfa-tokoferol (E vitamini).

Balın sağlık üzerindeki etkisi

Bütün bu besinler sayesinde bal, aşağıdaki gibi davranan güçlü bir hayati etkiye sahiptir:

 • Antioksidanlar.
 • Antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar.
 • Antitümör.

Balın içeriğini neler etkiler?

 • Çiçek nektarı kaynağı.
 • Coğrafi bölge.
 • Mevsime ve koleksiyondan sonra işlenme şekline bağlıdır.
 • Bugün dünyada yaklaşık 300 çeşit bal var.

Arı sütü

Jöle kıvamında, fildişi veya kemik renginde, genç arıları beslemek için kullanılan kendine has bir kokusu ve keskin tadı olan arılar için hayatlarının belirli bir dönemindeki arılar için özel bir üründür.

Kraliçe arı ömür boyu arı sütü ile beslenir.

Arı sütü için hammadde kaynağı esas olarak polen, su ve baldan oluşur.

Arılar vücutlarındaki hammaddelerin kimyasal yapısını değiştirirler ve sonra onları genç arıların ve ana arının beslenmesinde kullanılmak üzere depolanmak üzere salgılarlar.

Arı sütünün önemi ve besin değeri

Proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller içerir.

B grubu vitaminler (niasin, riboflavin, tiamin, pantotenik asit ve B6) içerir.

(Çinko, Magnezyum, Demir) gibi mineraller içerir.

Yalnızca arı sütünde bulunan Royal Actin adlı süper biyoaktif bir protein içerir.

Anti-bakteriyel ve anti-fungal hayati asitler.

Arı sütünün sağlık üzerindeki etkileri ve faydaları

 • Vücutta hücre yenilenmesi ve metabolizmasında etkilidir.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Zihinsel ve sinirsel bozuklukların giderilmesinde etkilidir.
 • Tümörlerin gelişimini engeller.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Beyin işlevini iyileştirir.
 • İştahı düzenler.
 • Kısırlığın tedavisine yardımcı olur (yumurta ve sperm kalitesini ve sayısını artırır).
 • Güzelliği ve kemik sağlığını etkileyen kolajen üretimine yardımcı olur.

Propolis

Propolis nedir?

Propolis, birkaç bitkiden toplanan ve bir miktar sakız ve ağaç kabuğundan çıkan maddeler ve bir miktar arı poleni ve arılar için tükürük ile karıştırılarak arılar tarafından yapılan bir sakız maddesidir. Propolis, arıların inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği canlı organizmalar için önemli bileşiklerin bir karışımıdır. Propolis kahverengimsi olma eğilimindedir ve bazı bölgelerde koyu yeşile dönebilir. Propolis, kovanı temizlemek ve korumak, ana arının ve yumurtlama yerinin sterilize edilmesi, kovan içindeki boşlukların doldurulması, kovana giren yabancıların kapatılması ve ölü arı veya böcek kalıntılarının çürümesini önlemek ve böylece koruma sağlamak amacıyla kullanılır. mantar ve bakterilerin yayılmasından kaynaklanan kovan.

Tarih boyunca propolis, birçok hastalığı tedavi etmek için ve ayrıca firavunlar tarafından krallarının bedenlerini korumak ve bedenlerini mumyalamak için kullanıldı ve şimdi bile bu bedenleri çürümeden veya bakteri veya mantarlara bulaşmadan görüyoruz. propolisin gücünün ve etkinliğinin sürekliliğinin ve zaman faktöründen etkilenmediğinin kanıtı. Propolisin en iyi doğal gıda takviyesi olmasının yanı sıra modern kullanımları da vardır, ancak aynı zamanda ormanlar ve ağaçlık alanlar için çevredeki kirliliğin boyutunu ortaya çıkarmak için çevresel belirteçler tarafından da kullanılmaktadır.

Propolis Formülü: Vitamin, mineral, flavonoid ve fenolik maddeler açısından zengin olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca dehidrojenaz, glukoz-6-fosfataz, adenozin trifosfataz ve asit fosfataz gibi birçok yağ asidi ve enzimi vardır. Mg, Ca, I, K, Na, Cu, Zn, Mn, Fe gibi bazı mineral ve vitaminler ile B1, B2, B6, C, E vitaminleri. Bu nedenle doğal gıda takviyelerinde kullanılan doğal bir maddedir. sayısız faydaları nedeniyle multivitamin ve mineral kapsüller, dozlar veya topikal yağlar, ağız spreyleri veya sakız temizleyicileri, diş macunu çeşitleri, kozmetik kremler, sabunlar ve diğerlerinde kullanın.

Propolisin faydası nedir?

Propolis, anti-inflamatuar, anti-viral, anti-fungal, anti-bakteriyel, antioksidanlar ve anti-tümördür, bu nedenle çeşitli vücut sistemleri üzerinde birçok faydası vardır.

Propolisin kadınlar için faydaları

Propolis, yükselişi rahim kanseri de dahil olmak üzere birçok jinekolojik soruna ve hastalığa yol açan östrojen hormonunun azaltılmasına yardımcı olur.

Propolisin mide ve bağırsaklar için faydaları

Ağızdan başlayarak ağız ülserlerini yok eder, çürüklere, diş eti problemlerine karşı korur, ağız kokusunu giderir. Ayrıca bağırsağı enfeksiyonlardan ve mantarlardan korur ve bağırsakta sindirimi iyileştiren yararlı probiyotik bakterileri destekler. Bitler mide asitliğinden kurtulmaya yardımcı olur, karaciğer virüslerini öldürür ve kolon kanserine karşı korur.

Enterobacteriaceae, gıda zehirlenmesine neden olan bakteri türlerinden biridir ve bu özel propolis türü kolayca ortadan kaldırabilir.

Propolisin cilt için faydaları

Riboflavin (B2 vitamini) içerdiğinden dokuları koruyarak ve elastikiyetini artırarak cildin tazeliğini korur, ayrıca topikal kullanımda yara ve yanıkları onarır, mantar ve enfeksiyonları yok eder, etkilenen bölgeyi bakterilerden korur. Saçkıran gibi bağışıklık yetersizliğine bağlı bazı cilt hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Göğüs ve solunum sistemi için propolisin faydaları

Akciğerleri viral hastalıklardan ve bronşit gibi enfeksiyonlardan korur, sinüsler gibi üst solunum sisteminin geri kalanını korur ve boğaz ağrısı ve bazı viral hastalıkları takip eden grip, soğuk algınlığı ve ateşi önlemeye yardımcı olur. ortaya çıkan koronavirüs olarak.

Propolisin kısırlığa faydaları

Propolis kimyagerler, eczacılar ve farmakologlar için zorluk teşkil eden doğal ürünlerden biridir ve kompozisyon ve etki açısından benzer bir şeyi henüz kimse üretebilmiş değildir. Genel olarak arı ürünlerinin hepsinin büyük faydaları var ama propolis başı çekiyor ve bu konuda arıcının bir kesimi üzerinde yapılan bir araştırmadan söz ediyoruz. Hastalıkların yüzdesinin azaldığı ve kanserlere gelince, bunlar arasında nadir oldukları fark edildi. Astım ve solunum yolu hastalıklarına gelince, yüzde 0'ı solunum problemlerinden muzdaripti. Propolis, prostat kanserini önler ve erkeklerde doğurganlığı artırır.

Diyabet için Propolis

Şekeri düşürmede etkili olduğu ve tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada propolisin yemeklerden sonra kan şekerinde bozulmaya neden olan mayayı azalttığı ve böylece bu diyabetli grupta şeker kontrol sürecini iyileştirdiği kaydedilmiştir. vücuttaki trigliseritleri ve zararlı yağları azaltmaya ek olarak. Propolisin içinde bulunan flavonoidler vücuttaki tüm toksinleri, kalıntıları ve serbest radikalleri temizleyerek vücudu yeniler

Propolis ve virüsler arasındaki ilişki nedir?

Propolis takviyeleri, arı kovanından ve ürettiklerinden elde edilen en iyi doğal gıda takviyeleridir. Takviyeler ilaçlardan daha iyi ve korunma tedaviden daha iyi olsa da, doğal ürünlerin vücudu inşa etmek için çok önemli olduğunu bilmeliyiz, bu nedenle vücudu uzun süre ihmal ettikten sonra ilaç almak yerine, bağışıklığı korumalıyız ve dengeli beslenme yoluyla vücudu dengelemeliyiz. ve vücudumuzu korumak için ihtiyaçlarımızı önemli unsurlardan almak. Yanlış gıda endüstrileri ve beslenmemizde her gün izlediğimiz yol nedeniyle içinde bulunduğumuz çağdayız. Yemeklerimizde temel elementlerin eksikliğinden dolayı adeta kendimizi yok ettik, bu yüzden kansızlık ve vitamin, protein ve mineraller gibi daha az beslenme ile yaşıyoruz.

Bu nedenle, tercihen doğal olan bu elementlerin konsantre dozlarına sahip olmalıyız, çünkü doğal ürünler, birçok yan etkisi nedeniyle vücudumuzu yoran ve bizi takip eden yeni bir hastalık döngüsüne sokan ilaçların aksine, genellikle yan etkilere sahip değildir. . . İnsanların doğal ürünlerle korunmaları ve ilaçlardan uzak durmaları gerektiği konusunda bilinçlenmelerinin temel nedeni budur

Fakat aklımıza getirilmesi gereken en önemli nokta, takviyelerin sihirli bir iksir olmadığı, bize yardımcı olduğu ve bizi koruduğudur. Bir hap veya doz almanın bir anlamı yok ve oturup büyülü etkisini bekliyoruz. Vücudumuzda hastalıklara neden olan bir eksiklikten bahsediyoruz. Evet, takviyeler vücuda yiyeceklerle alınan miktarlardan daha fazla besin sağlar, ancak sonuçlarını görmek de zaman alır.

Son olarak, yan etkisi olmayan, kapsamlı etkisi olan en iyi antioksidanları ve besin takviyelerini arayan herkese söyleyebiliriz ki, arı ürünleri virüslerle savaşan ve vücudun enfeksiyonlar dahil birçok hastalığa karşı kendini iyileştirmesine yardımcı olan bileşikler açısından zengindir. soğuk algınlığı da multivitaminleri ve mineralleri dikkate alır.

Birçok fonksiyonel özelliğe sahip doğal bir besin takviyesi olarak arı sütü ve arı ürünlerini tercih edebilirsiniz...

Blog Son Eklenenler
Aralıklı Oruç Dünyasını Keşfetmek: Sağlık ve İyi Olma Yolculuğuna Çıkın

Aralıklı Oruç Dünyasını Keşfetmek: Sağlık ve İyi Olma Yolculuğuna Çıkın

صحة وجمال

Aralıklı Oruç Dünyasını Keşfetmek: Sağlık ve İyi Olma Yolculuğuna Çıkın Çeşitli beslenme seçenekleri ve çeşitli beslenme modelleriyle dolu bir dünyada, birçok kişi sağlıklarını iyileştirmenin ve fiziksel formda kalmalarının yeni ve yenilikçi yollarını arıyor. Bu yeni eğilimler arasında, son yıllarda geniş bir popülerlik kazanan aralıklı oruç dikkat çekiyor. Aralıklı oruç, düzenli oruç tutma dönemlerini içeren ve yeme dönemleriyle takip edilen bir beslenme yaklaşımıdır ve sağlık araştırmacıları ve sağlık meraklıları arasında potansiyel faydaları nedeniyle ilgi görmektedir.

Devamını Oku
17.05.2024
Türk Menengiç Kahvesi

Türk Menengiç Kahvesi

صحة وجمال

Türk Menengiç Kahvesi Bu kahve türü (Menengiç kahvesi), Türkiye'de özellikle Akdeniz bölgesi ve Doğu ve Orta Anadolu bölgelerinde yetişen menengiç ağacının meyvelerinden üretilir. Menengiç ağacı, antep fıstığına çok benzeyen bir ağaçtır ve vahşi antep fıstığı olarak da bilinir.

Devamını Oku
10.01.2024
Lavanta Yağının Uykuya Yardım Etmesi

Lavanta Yağının Uykuya Yardım Etmesi

صحة وجمال

Lavanta Yağının Uykuya Yardım Etmesi Uykusuzluk, dünyadaki en yaygın sağlık sorunlarından biridir ve yetişkinlerin yaklaşık %30'unu etkilemektedir. Uykusuzluk, insanlar için büyük bir rahatsızlık kaynağı olabilir ve günlük aktivitelerini yapma yeteneklerini etkileyebilir.

Devamını Oku
08.01.2024
Lavanta Yağının Ağrıyı Hafifletici Etkisi

Lavanta Yağının Ağrıyı Hafifletici Etkisi

صحة وجمال

Lavanta Yağının Ağrıyı Hafifletici Etkisi Ağrı, insanların yaşadığı en yaygın semptomlardan biridir. Akut veya kronik olabilir ve yaralanma, hastalık veya kronik tıbbi durum nedeniyle olabilir. Ağrı, insanlar için büyük bir rahatsızlık kaynağı olabilir ve günlük aktivitelerini yapma yeteneğini etkileyebilir.

Devamını Oku
08.01.2024
Lavanta Yağının Akne Tedavisinde Kullanımı

Lavanta Yağının Akne Tedavisinde Kullanımı

صحة وجمال

Lavanta Yağının Akne Tedavisinde Kullanımı Akne nedir? Akne, dünyada milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir cilt hastalığıdır. Akne, ciltte sivilce, siyah nokta ve beyaz nokta oluşumu ile karakterizedir. Akne, hastalar için büyük bir rahatsızlık kaynağı olabilir ve psikolojik ve sosyal sorunlara neden olabilir.

Devamını Oku
08.01.2024
Lavanta yağı - Sağlık faydaları ve çeşitli kullanımlar

Lavanta yağı - Sağlık faydaları ve çeşitli kullanımlar

صحة وجمال

Lavanta yağı: Sağlık faydaları ve çeşitli kullanımlar Lavanta yağı, dünyanın en popüler uçucu yağlarından biridir ve ferahlatıcı ve sakinleştirici kokusuyla bilinir. Lavanta yağı, lavanta bitkisinin çiçeklerinden elde edilir ve Lamiaceae familyasına aittir.

Devamını Oku
08.01.2024
Ylang-Ylang - Sihirli bir Asya tropik çiçeği

Ylang-Ylang - Sihirli bir Asya tropik çiçeği

صحة وجمال

Ylang-Ylang: Sihirli bir Asya tropik çiçeği Ylang-ylang, Madagaskar ve Endonezya'ya özgü tropikal bir çiçektir. Güçlü ve tatlı kokusuyla tanınır ve genellikle parfümlerde ve diğer aromatik ürünlerde kullanılır.

Devamını Oku
08.01.2024
Saç Dolgunlaştırma ve Uzatmanın Kapsamlı Kılavuzu

Saç Dolgunlaştırma ve Uzatmanın Kapsamlı Kılavuzu

صحة وجمال

Saç Dolgunlaştırma ve Uzatmanın Kapsamlı Kılavuzu Daha dolgun ve daha uzun saçlara sahip olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilecek birçok ürün var. Ancak, sizin için doğru ürünleri seçmek önemlidir, çünkü bazı ürünler etkisiz veya hatta zararlı olabilir.

Devamını Oku
07.01.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.